Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁJEZD RÝMAŘOV A OKOLÍ

 

V sobotu 21.září jsme se vydali na náš letošní poznávací zájezd. Při odjezdu z Olešnice sice trošku pršelo, ale nám to vůbec nevadilo.

První zastávka byla v Jiříkově v Pradědově galerii. Galerie se rozkládá na rozloze osmi hektarů. Během prohlídky můžete shlédnout 450 vyřezaných plastik zvířat a hlavně - betlém v životní velikosti, který již čítá 236 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon či velbloud v životní velikosti. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem Největší betlém na světě, vyřezaný v životní velikosti. Byl také oceněn Asociací betlémářů v Římě.

Sochy jsou převážně v krytých prostorách, v zahradách jsou kromě soch také atrakce pro děti - houpačky, prolézačky, kolotoče. Je zde také farmový chov daňků, které můžete sledovat z pozorovatelny. Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor -Děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun. Po něm je také pojmenována galerie.


 

Další zastávkou byl Rýmařovský pivovar, kde jsme se seznámili s historií pivovaru. Od doby, kdy se pivo vařilo doma, se hodně změnilo, avšak princip výroby i suroviny zůstali stejné. Základními surovinami jsou slad, chmel, kvasnice a voda. A poobědě, protože se ukázalo očekávané sluníčko, odjeli jsme si prohlédnout arboretum Mikču Pikču v obci Paseka.

Areál je umístěn ve svahu nad silnicí a z vyhlídkových altánků je krásný výhled. V areálu můžete spatřit skalky, skály, jezírka s okrasnými rybami, umělý kaňon a spoustu rostlin – skalničky, traviny, kaktusy, palmy, okrasné keře a spoustu dalších.

Raritou arboreta je, že se zdejší exotické rostliny nemusí zalévat. Vlhkost v zemi totiž dobře udržuje vrstva čedičového posypu a rostliny čerpají vláhu dlouhodobě.

Na cestě domů nás opět provázely dešťové kapky


 

FOTOGRAFIE JSOU VE FOTOALBU