Jdi na obsah Jdi na menu
 


zápočet deváté třídy - zvýšení důchodu

 

Zápočet nepovinné 9. třídy = navýšení důchodu


Máte nárok na uznání doby do doby důchodového pojištění, pokud jste absolvovali nepovinnou devátou třídu. To bylo možné v letech 1959/1960 a 1960/1961 (jedná o ročníky 1945 a 1946). Díky tomu získáte jeden nový rok pojištění a za něj 1,5% z výpočtového základu k důchodu navíc. To může být cca 2400 Kč ročně.

 

Máte nárok nejenom na zvýšení důchodu, ale i zpětné vrácení dlužné částky, a to od data přiznání důchodu, nejdříve však od ledna 2006.


Využijte tedy možnost nechat si důchod navýšit za dodatečný zápočet nepovinné deváté třídy a jednorázově můžete získat za minulé roky cca 10 000 Kč (počítáno k lednu 2011, později to může být víc).


K navýšení důchodu je nutné si podat žádost o započtení nepovinné 9. třídy, o přepočet důchodu a navrácení příslušného doplatku.


Pokud patříte mezi ně, měli byste si tedy o dorovnání důchodu zažádat. Žádosti se uplatňují u příslušné správy sociálního zabezpečení, která je plátcem důchodu. Dokládají se vysvědčením z deváté třídy. „Žádost musí navíc obsahovat základní identifikační číslo, kterým je rodné číslo,“

Na základě žádosti poživatele důchodu se pak provede přepočet tak, že se devátá třída započte jako doba pojištění a důchod zvýší zpravidla o 1,5 procenta výpočtového základu, z něhož byl vyměřen. Zvýšení se navíc doplatí až za tři roky nazpátek.